Przejdź do treści

Przewodnik projektowania obróbki CNC

Ten przewodnik pomoże Ci przygotować części do obróbki CNC do produkcji.

1. Dlaczego wytwarzalność jest ważna?

Projektowanie dla produkcji, znane jako DFM, zapewnia, że zaprojektowane przez Ciebie komponenty mogą być wyprodukowane, co jest kluczowe dla outsourcingu. Pomaga to zredukować ilość rewizji i zwrotów akcji.

Produkcja CNC na żądanie, obróbka CNC, frezowanie i toczenie.

2. Przegląd

Wybór materiałów

Norck oferuje duży wybór materiałów do obróbki CNC :

Materiał

Dokładność (mm)

Metale

Tytan

Stal nierdzewna

Stale stopowe

Mosiądz

Miedź

Tworzywa sztuczne

Delrin (POM)

PEEK

ABS

CPVC

Acetal

HDPE

LDPE

Poliwęglan (PC)

Polipropylen (PP)

PVC

PS

PSU

PPSU

PEI

PET

PMMA

PTFE

Nylon

Wykończenia

Oferujemy poniższe wykończenia dla Twoich komponentów do obróbki CNC:
- Montaż
- Nitowanie
- Malowanie proszkowe
- Polerowanie

Techniki obróbki CNC

Obróbka CNC oznacza różne rodzaje technik wytwarzania, ale głównie odnosi się do toczenia CNC i frezowania CNC.

A. Frezowanie CNC:

Frezowanie CNC (Computer Numerical Controlled milling) oznacza proces, który wykorzystuje instrument obrotowy do usuwania materiału z obrabianego przedmiotu.

B. Toczenie CNC:

W przeciwieństwie do frezowania CNC, gdzie obracający się przedmiot jest narzędziem, w toczeniu CNC, przedmiot obracany jest z dużą prędkością, aby uzyskać potrzebną prędkość dla operacji obróbki. W toczeniu CNC, przedmiot jest trzymany w tokarce i obracany z dużą prędkością.

Jak wybrać, który proces jest bardziej wygodny dla mojego produktu?

Toczenie CNC jest stosowane, gdy pożądany kształt jest cylindryczny lub stożkowy, podczas gdy frezowanie CNC jest stosowane, gdy pożądany kształt jest płaski.

Wybór materiału

Wybór materiału ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności i wyglądu produktu. Twarde materiały , takie jak tytan, są bardziej sztywne, ale ich produkcja zajmuje więcej czasu niż materiałów miękkich, a koszty obróbki są wyższe.

Kształty

Oprócz materiału, kształt części może mieć wpływ na koszt projektu. Złożone formy są trudniejsze do wyprodukowania niż prymitywne kształty.

Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie części o skomplikowanych kształtach na kilka części. Jeśli skomplikowane wgłębienie jest koniecznością, elektrodrążenie drutowe może być najlepsze dla wszystkich wgłębień, a obróbka elektroerozyjna dla nie wszystkich wgłębień, jak w przypadku wgłębień formujących.

Dokładność

Jest to odchylenie wykonania od projektu. Wykonana część nie może być identyczna z modelem 3D. projektant musi dodać tolerancje dla akceptacji zwane przedziałem tolerancji.

Na przykład, grubość płyty wynosi 10 mm, co nazywane jest wymiarem nominalnym. Dodanie przedziału tolerancji do wymiaru nominalnego ±0,1mm oznacza, że każda część o grubości od 9,9 do 10,1mm jest uważana za akceptowalną.

Ciasne tolerancje wpływają na koszt części, a duże tolerancje mogą wpływać na ich funkcjonalność.

Dobrą praktyką jest analizowanie szczelin i interferencji części w celu określenia niezbędnych tolerancji, a dla cech niefunkcjonalnych stosowanie dużych tolerancji obniża koszty.

Na przykład, w systemie tolerancji "ISO2768mk" tolerancja dla wymiaru liniowego 5mm wynosi ±0,1mm, co jest klasą średnią. Bardziej zgrubna tolerancja to ±0,05mm, duża tolerancja to ±0,3mm.

Nasi inżynierowie mogą przeanalizować Państwa produkt i zaproponować najbardziej opłacalne tolerowanie geometryczne i wymiarowe (GD&T) zgodnie z normami ISO i ASME.

Maksymalny rozmiar

Możemy produkować części o wielkości nawet :

3. W jaki sposób osiągana jest wytwarzalność?

Aby zapewnić, że zaprojektowane przez Ciebie części mogą być produkowane, musisz zachować najlepsze praktyki, aby poprawić zdolność do wytwarzania i uzyskać wysokiej jakości produkty.

4. Jakie są te najlepsze praktyki?

Ścianki

Ścianki powinny być mniejsze niż 0,5mm dla części metalowych i 1mm dla części plastikowych. Jeśli cienkie ściany są koniecznością, blacha może być lepszą alternatywą.

Wgłębienia

Zagłębienia powstają poprzez usunięcie materiału z surowych części. Ze względu na długość narzędzia, głębokość wgłębień jest ograniczona do czterokrotności ich szerokości.Głębokie wgłębienia wpływają na koszt części, ponieważ ich wykonanie zajmuje więcej czasu i wymaga specjalnego oprzyrządowania.

Narożniki kwadratowe

Kwadratowy narożnik to przecięcie trzech krawędzi we wgłębieniu. Obróbka CNC nie może produkować kwadratowych narożników. Rozwiązaniem jest dodanie zaokrągleń do krawędzi, jak pokazano poniżej. Zalecany promień musi być równy 1/3 głębokości wnęki lub większy.

Jeśli dodanie filetu nie jest możliwe, można użyć obróbki EDM .

Innym zalecanym rozwiązaniem jest dodanie narożników typu "dog-bone", jak pokazano poniżej:

Narożniki

Zaokrąglenie zewnętrznych krawędzi pionowych powoduje mniejszą kumulację naprężeń, jest bezpieczniejsze przy montażu i bardziej estetyczne.

Fazki

Dodaj fazki, aby ułatwić montaż części i złamać ostre krawędzie.Unikaj dodawania fazek dla wszystkich ostrych krawędzi. W firmie Norck łamiemy wszystkie ostre krawędzie, chyba że określono inaczej.

Podcięcia

Podcięcia to zagłębienia, które nie są ogólnie dostępne i wymagają specjalnego oprzyrządowania, co powoduje wyższe koszty. Zalecamy podzielenie części na kilka części, aby ułatwić obróbkę.

Wysokość elementu

Zalecana wysokość elementu to czterokrotność jego szerokości.

Profile 3D

Profile 3D są obrabiane zgodnie z definicją modelu 3D. Jest to skomplikowany kształt, który wymaga czasu na zaprogramowanie i obróbkę, co zwiększa koszt części. Zalecamy używanie prostych form zamiast tego, jeśli to możliwe.

Otwory

Głębokość otworu może osiągnąć 30-krotność jego średnicy nominalnej, w przeciwieństwie do zagłębień.

Standardowe średnice otworów wahają się od 1mm do 38mm. Możliwe jest wykonanie otworów o średnicy od 0,05 do 1 mm, ale koszt części będzie wyższy.

Gwinty

Oferujemy gwintowanie od #0-80 (ANSI) i M2 (ISO). Zalecana głębokość gwintu to trzykrotność średnicy nominalnej.

NASZE USŁUGI

CO NORCK ROBI NAJLEPIEJ

DLACZEGO NORCK?

Artificial Intelligence Augmented

Sztuczna inteligencja rozszerzona

Firma Norck gromadzi i wykorzystuje tysiące punktów danych, aby wspomóc swoich inżynierów najnowocześniejszym systemem sztucznej inteligencji w celu lepszego projektowania i produkcji.

Innovation at Work

Innowacje w pracy

Poza tym, że jesteśmy firmą zajmującą się cyfrową produkcją rozszerzoną o sztuczną inteligencję, opracowujemy również niezwykle innowacyjne narzędzia produkcyjne, mocowania i oczywiście aplikacje programowe, takie jak RapidCAD, wysoce intuicyjna i innowacyjna internetowa aplikacja CAD.

Chain Resilience

Zmniejszenie ryzyka związanego z łańcuchem dostaw

Współpraca z firmą Norck skutecznie zmniejsza ryzyko związane ze wstrząsami w łańcuchu dostaw, nieprzewidzianymi opóźnieniami, wahaniami cen i problemami z jakością. Oprócz własnych możliwości, Norck ma dostęp do setek partnerów w zakresie produkcji blach, obróbki CNC i druku 3D w całej Europie i USA.

Access to Huge Capacity

Bezpieczeństwo łańcucha dostaw

Oprócz własnych możliwości produkcyjnych Norck ma dostęp do setek najwyższej jakości dostawców usług w zakresie obróbki blach, obróbki CNC i druku 3D w całej Europie i USA, co czyni go jednym z wiodących producentów cyfrowych na świecie.

Green Driven

Green Driven

Norck zachęca swoich partnerów do neutralności węglowej i daje dostawcom zgodnym z zasadami neutralności węglowej pierwszeństwo przed tymi, którzy ich nie przestrzegają.