10 najlepszych materiałów do frezowania CNC w precyzyjnej produkcji: kompletny przewodnik (2025)
10 najczęściej stosowanych materiałów w obróbce CNC to aluminium, stal nierdzewna, mosiądz, tytan, miedź, stal węglowa, PEEK, nylon, Delrin (acetal) i magnez. Aluminium to najlepszy wybór uniwersalny. Stal nierdzewna i tytan to najtrwalsze materiały do wymagających części. PEEK, nylon i Delrin to tworzywa sztuczne, po które warto sięgnąć, gdy liczy się niska masa, niskie tarcie lub izolacja elektryczna.
Właściwy dobór materiałów do obróbki CNC wpływa na właściwości, trwałość i koszt części. Ten przewodnik omawia każdy materiał, porównuje je ze sobą i pokazuje, które najlepiej sprawdzają się w precyzyjnie obrabianych częściach. Wszystkie dostępne opcje przedstawia nasza strona materiałów. Większość części metalowych na zamówienie wykonuje się z aluminium, stali nierdzewnej lub mosiądzu.
Spis treści
- Aluminium
- Stal nierdzewna
- Mosiądz
- Tytan
- Miedź
- Stal węglowa
- PEEK (polieteroeteroketon)
- Nylon
- Delrin (acetal)
- Magnez
- Porównanie metali: jakość i trwałość
- Porównanie tworzyw sztucznych: PEEK vs nylon vs Delrin
- Najtrwalsze materiały do obróbki CNC
- Narzędzia i materiały potrzebne w projekcie frezowania CNC
- Najlepsze materiały do frezowania CNC w produkcji kontraktowej
- Materiały stosowane w precyzyjnie obrabianych częściach
- Najlepsze materiały do mikroprecyzyjnych komponentów
- Podsumowanie
- Najczęściej zadawane pytania
1. Aluminium – najbardziej uniwersalny wybór
Aluminium jest lekkie, łatwe w obróbce i naturalnie odporne na korozję. To najczęściej stosowany materiał we frezowaniu CNC, popularny w lotnictwie, motoryzacji i elektronice. Stop 6061 zapewnia dobrą równowagę między wytrzymałością a skrawalnością. Stop 7075 jest znacznie wytrzymalszy i nadaje się do mocno obciążonych części. Aluminium 6061-T6 ma wytrzymałość na rozciąganie 310 MPa i gęstość zaledwie 2,7 g/cm³ (karta materiałowa ASM Aerospace Specification Metals).
Najważniejsze informacje: Gatunki: 6061 (EN AW-6061), 7075 (EN AW-7075), 5083 | Skrawalność: doskonała | Najlepsze zastosowania: obudowy, wsporniki, prototypy, części lotnicze | Uwaga: miękka powierzchnia łatwo się rysuje, dlatego części wymagające odporności na zużycie należy anodować.
2. Stal nierdzewna – wysoka wytrzymałość i odporność na korozję
Stal nierdzewna łączy wytrzymałość z doskonałą odpornością na korozję. Gatunki 304 i 316 to standard w częściach dla medycyny, przetwórstwa spożywczego i przemysłu morskiego. Jest trudniejsza w obróbce niż aluminium, ale wykonane z niej części służą znacznie dłużej. Wyżarzana stal 316L ma wytrzymałość na rozciąganie 515 MPa (ASM / MatWeb), a stal 304 osiąga 505 MPa (karta materiałowa ASM Aerospace Specification Metals).
Najważniejsze informacje: Gatunki: 303, 304 (1.4301), 316L (1.4404), 17-4 PH | Skrawalność: umiarkowana; najłatwiej obrabia się 303 | Najlepsze zastosowania: wyroby medyczne, urządzenia dla przemysłu spożywczego, osprzęt okrętowy | Uwaga: szybko umacnia się przez zgniot, dlatego wymaga ostrych narzędzi i równomiernych posuwów.
3. Mosiądz – doskonała skrawalność i przewodność

Mosiądz to jeden z najłatwiejszych w obróbce metali. Dobrze przewodzi prąd i ciepło, jest odporny na korozję i ma atrakcyjny złoty kolor. Typowe zastosowania to złącza elektryczne, armatura instalacyjna, zawory i elementy dekoracyjne. Mosiądz w niewielkim stopniu zużywa narzędzia, dlatego jest bardzo wydajny w produkcji seryjnej. Mosiądz automatowy C36000 ma wytrzymałość na rozciąganie 338–469 MPa, zależnie od stanu materiału (karta materiałowa Smith Metal).
Najważniejsze informacje: Gatunki: C36000 / CW603N (mosiądz automatowy) | Skrawalność: doskonała, punkt odniesienia dla stopów miedzi | Najlepsze zastosowania: złącza, armatura, zawory, małe precyzyjne części | Uwaga: gatunki ołowiowe mogą podlegać ograniczeniom w kontakcie z wodą pitną i w ramach niektórych unijnych przepisów RoHS/REACH, dlatego należy sprawdzić zgodność.
4. Tytan – lekki i wyjątkowo wytrzymały
Tytan zapewnia znakomity stosunek wytrzymałości do masy i doskonałą odporność na korozję. Jest też biozgodny, dzięki czemu idealnie nadaje się na implanty medyczne. W lotnictwie stosuje się go w elementach płatowców i silników. Tytan jest trudny w obróbce i wymaga sztywnego mocowania oraz specjalnych narzędzi. Ti-6Al-4V (Grade 5) ma wytrzymałość na rozciąganie 950 MPa przy gęstości zaledwie 4,43 g/cm³ (ASM / MatWeb).
Najważniejsze informacje: Gatunki: Grade 2 (technicznie czysty), Grade 5 / Ti-6Al-4V (3.7165) | Skrawalność: trudna | Najlepsze zastosowania: implanty, części lotnicze, komponenty o wysokich parametrach | Uwaga: niska przewodność cieplna powoduje koncentrację ciepła na krawędzi skrawającej, dlatego należy stosować niższe prędkości i obfite chłodzenie.

5. Miedź – znakomita przewodność elektryczna i cieplna
Miedź ma najwyższą przewodność elektryczną i cieplną spośród wszystkich popularnych metali konstrukcyjnych. Stosuje się ją w szynach zbiorczych, stykach elektrycznych, radiatorach i wymiennikach ciepła. Miedź jest miękka i ciągliwa, dlatego wąskie tolerancje wymagają ostrych narzędzi i starannego mocowania. Miedź C11000 osiąga przewodność elektryczną 101% IACS. Jej wskaźnik skrawalności wynosi zaledwie 20 w skali dla stopów miedzi, w której mosiądz automatowy ma wartość 100 (Copper Development Association).
Najważniejsze informacje: Gatunki: C11000 / Cu-ETP (CW004A), C10100 (beztlenowa) | Skrawalność: słaba do przeciętnej | Najlepsze zastosowania: szyny zbiorcze, elektrody, radiatory, części RF | Uwaga: łatwo tworzy zadziory i jest droga, dlatego gdy pełna przewodność nie jest wymagana, lepiej wybrać mosiądz.
6. Stal węglowa – wytrzymałość w niskiej cenie
Stal węglowa zapewnia dobrą wytrzymałość i skrawalność w niskiej cenie. To standardowy wybór na wały, koła zębate, przyrządy i elementy konstrukcyjne. Gatunek 1018 łatwo się obrabia i spawa. Gatunek 1045 zawiera więcej węgla, dlatego jest wytrzymalszy i można go hartować. AISI 1018 ma wytrzymałość na rozciąganie 440 MPa, a 1045 osiąga 565 MPa (AZoM – 1018; AZoM – 1045).
Najważniejsze informacje: Gatunki: 1018, 1045 (C45 / 1.0503), stal stopowa 4140 | Skrawalność: dobra | Najlepsze zastosowania: wały, koła zębate, przyrządy, uchwyty obróbkowe, części maszyn | Uwaga: bez ochrony rdzewieje, dlatego należy zaplanować powłokę galwaniczną, malowanie lub olejowanie.
7. PEEK (polieteroeteroketon) – tworzywo wysokosprawne
PEEK to jedno z najwytrzymalszych tworzyw konstrukcyjnych. Jest odporny na wysokie temperatury, chemikalia i zużycie. Firmy z branży lotniczej, medycznej i półprzewodnikowej stosują go zamiast metalu tam, gdzie liczy się masa lub izolacja. Niewypełniony PEEK ma temperaturę topnienia 343 °C i wytrzymałość na rozciąganie 98 MPa (karta materiałowa Victrex PEEK 450G).
Najważniejsze informacje: Gatunki: niewypełniony, z włóknem szklanym, z włóknem węglowym, medyczny | Skrawalność: dobra, ale wymaga ostrych narzędzi | Najlepsze zastosowania: części medyczne, uszczelnienia, izolatory, zamienniki metalu | Uwaga: jedno z najdroższych tworzyw; części mogą wymagać wyżarzania w celu usunięcia naprężeń wewnętrznych.
8. Nylon – wytrzymały i odporny na zużycie
Nylon jest lekki, wytrzymały i odporny na zużycie. Ma niskie tarcie i dobrze pochłania uderzenia. Dzięki temu dobrze sprawdza się w kołach zębatych, tulejach, rolkach i płytkach ślizgowych. Nylon 6/6 ma wytrzymałość na rozciąganie przy granicy plastyczności 12 000 psi (ok. 83 MPa) (karta materiałowa Protolabs). Może jednak wchłonąć do 8,5% wody w stanie nasycenia, co zmienia jego wymiary.
Najważniejsze informacje: Gatunki: PA6, PA6/6, PA z włóknem szklanym | Skrawalność: dobra | Najlepsze zastosowania: koła zębate, tuleje, rolki, listwy ślizgowe | Uwaga: chłonie wilgoć i pęcznieje, dlatego nie należy go stosować do części o wąskich tolerancjach pracujących w wilgotnym środowisku.
9. Delrin (acetal) – precyzja i stabilność wymiarowa
Delrin to nazwa handlowa homopolimeru acetalu (POM-H). Jest sztywny, ma niskie tarcie i bardzo dobrze zachowuje kształt. To jedno z tworzyw, które najłatwiej obrabia się z wąskimi tolerancjami. Typowe części to koła zębate, łożyska, tuleje i elementy zaworów. Delrin 150 wchłania w stanie nasycenia zaledwie 0,9% wody i ma dynamiczny współczynnik tarcia 0,2 (karta materiałowa Plastics International).
Najważniejsze informacje: Gatunki: Delrin 150 (POM-H), kopolimer acetalu (POM-C) | Skrawalność: doskonała | Najlepsze zastosowania: precyzyjne koła zębate, łożyska, tuleje, przyrządy | Uwaga: temperatura pracy długotrwałej jest ograniczona do ok. 85 °C (185 °F), a materiał trudno się klei.
10. Magnez – najlżejszy metal konstrukcyjny

Magnez to najlżejszy metal konstrukcyjny. Jest o około jedną trzecią lżejszy od aluminium, a mimo to zapewnia dobrą wytrzymałość w stosunku do masy. Producenci z branży lotniczej, motoryzacyjnej i elektronicznej stosują go tam, gdzie liczy się każdy gram. Magnez AZ31B ma gęstość 1,77 g/cm³ i wytrzymałość na rozciąganie 290 MPa (karta materiałowa TechSteel).
Najważniejsze informacje: Gatunki: AZ31B, AZ91D | Skrawalność: doskonała | Najlepsze zastosowania: lekkie obudowy, części lotnicze i motoryzacyjne, obudowy elektroniki | Uwaga: drobne wióry i pył są łatwopalne, dlatego obróbka wymaga właściwej kontroli wiórów, a do drobnych frakcji nie wolno stosować chłodziw na bazie wody.
Porównanie metali: jakość i trwałość
| Metal | Typowy gatunek | Wytrzymałość na rozciąganie | Twardość | Odporność na korozję | Koszt względny |
|---|---|---|---|---|---|
| Aluminium | 6061-T6 | 310 MPa | 95 HB | Dobra | Niski |
| Stal nierdzewna | 304 / 316L | 505–515 MPa | 123–149 HB | Doskonała | Średni |
| Mosiądz | C36000 | 338–469 MPa | Średnia | Dobra | Średni |
| Tytan | Ti-6Al-4V | 950 MPa | 334 HB | Doskonała | Wysoki |
| Miedź | C11000 | ~220 MPa (walcowana na gorąco) | Niska | Dobra | Średni–wysoki |
| Stal węglowa | 1018 (ciągniona na zimno) / 1045 (walcowana na gorąco) | 440–565 MPa | 126–163 HB | Słaba (wymaga powłoki) | Niski |
| Magnez | AZ31B | 290 MPa | 73 HB | Słaba (wymaga powłoki) | Średni |
Źródła: karty materiałowe podlinkowane w poszczególnych sekcjach powyżej oraz TechSteel w przypadku twardości magnezu. Oceny kosztów są względne i zmieniają się wraz z cenami rynkowymi.
Porównanie tworzyw sztucznych: PEEK vs nylon vs Delrin
| Tworzywo | Odporność na temperaturę | Odporność na zużycie | Koszt względny |
|---|---|---|---|
| PEEK | Bardzo wysoka: temperatura topnienia 343 °C | Doskonała | Wysoki |
| Nylon 6/6 | Średnia: temperatura topnienia 255–260 °C, temperatura ugięcia pod obciążeniem 90–93 °C | Bardzo dobra (ale chłonie wilgoć) | Niski |
| Delrin (POM-H) | Średnia: ok. 85 °C przy pracy długotrwałej | Doskonała, niskie tarcie | Niski–średni |
Najtrwalsze materiały do obróbki CNC
Do najtrwalszych materiałów należą te, które łączą wytrzymałość, odporność na zużycie i odporność na korozję:
- Tytan (Ti-6Al-4V): najwyższy stosunek wytrzymałości do masy oraz odporność na korozję i zmęczenie.
- Stal nierdzewna 316: doskonała odporność na korozję w wodzie morskiej i chemikaliach.
- Stal stopowa (4140): można ją poddać obróbce cieplnej, aby uzyskać wysoką wytrzymałość i udarność.
- PEEK: najtrwalsze tworzywo sztuczne, odporne na ciepło, chemikalia i zużycie.
W przypadku części narażonych na ścieranie sprawdź nasze części odporne na zużycie.
Narzędzia i materiały potrzebne w projekcie frezowania CNC
Udany projekt frezowania CNC wymaga czterech grup narzędzi i materiałów:
- Narzędzia skrawające: frezy trzpieniowe, głowice frezarskie, wiertła i gwintowniki, zwykle z węglika spiekanego z powłokami TiN, TiAlN lub DLC.
- Mocowanie: imadła maszynowe, przyrządy mocujące na zamówienie, zaciski i stoły podciśnieniowe, które sztywno utrzymują część.
- Narzędzia pomiarowe: suwmiarki, mikrometry, wysokościomierze, sondy pomiarowe w maszynie i współrzędnościowa maszyna pomiarowa (CMM) do kontroli końcowej.
- Materiał wyjściowy: pręty, płyty lub bloki w odpowiednim gatunku i rozmiarze. Dla zapewnienia identyfikowalności materiał powinien mieć świadectwa, np. EN 10204 3.1.
Dowiedz się więcej o naszych usługach frezowania CNC i toczenia CNC.
Najlepsze materiały do frezowania CNC w produkcji kontraktowej
W produkcji kontraktowej najlepsze są materiały łatwo dostępne, szybkie w obróbce i o stabilnej cenie. Najpopularniejsze z nich to aluminium 6061, stal nierdzewna 304/316L, mosiądz C36000, stal węglowa 1045 i Delrin. Są dostępne w standardowych wymiarach w całej Europie i USA, obrabiają się w przewidywalny sposób i pozwalają utrzymać niskie koszty jednostkowe. Sprawdzają się w szybkim prototypowaniu, a ten sam materiał można następnie wykorzystać w produkcji wielkoseryjnej.
Materiały stosowane w precyzyjnie obrabianych częściach
Wybór materiału na precyzyjnie obrabiane części zależy od trzech grup wymagań:
- Wymagania mechaniczne: gdy liczy się wytrzymałość, sztywność i odporność na zużycie, najlepiej sprawdzi się stal, stal nierdzewna lub tytan. Gdy ważna jest masa, warto wybrać aluminium.
- Wymagania termiczne: do przenoszenia ciepła najlepiej nadaje się miedź lub aluminium. Przy wysokich temperaturach pracy warto wybrać tytan, stal nierdzewną lub PEEK. Należy pamiętać, że tworzywa sztuczne rozszerzają się pod wpływem ciepła bardziej niż metale.
- Wymagania elektryczne: do przewodzenia prądu najlepiej nadaje się miedź lub mosiądz. Do izolacji warto wybrać PEEK, Delrin lub nylon. Zobacz nasze precyzyjne części z tworzyw sztucznych.
Najlepsze materiały do mikroprecyzyjnych komponentów
Mikroprecyzyjne komponenty wymagają materiałów, które utrzymują bardzo wąskie tolerancje i zapewniają czyste krawędzie bez zadziorów:
- Stal nierdzewna 316: odporna na korozję i biozgodna, do medycznych mikroczęści.
- Mosiądz: metal najłatwiejszy w obróbce przy małych wymiarach, idealny do złączy i pinów.
- Tytan: wytrzymały i biozgodny, do implantów i części stomatologicznych.
- PEEK: stabilne tworzywo izolacyjne do medycznych i elektronicznych mikroczęści.
Podsumowanie – wybór odpowiedniego materiału do frezowania CNC
Właściwy materiał zależy od wymagań dotyczących wytrzymałości, masy, odporności na korozję, właściwości termicznych i elektrycznych oraz od budżetu. Aluminium to najbardziej uniwersalny wybór. Tytan i stal nierdzewna zapewniają najwyższą trwałość. PEEK przoduje wśród tworzyw wysokosprawnych. W razie wątpliwości nasz zespół wsparcia inżynieryjnego pomoże dobrać odpowiedni materiał do projektu. Norck dostarcza precyzyjne części CNC z szerokiej gamy materiałów klientom w całej Europie i USA. Uzyskaj wycenę kolejnego projektu.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie materiały są najczęściej stosowane w obróbce CNC?
Najczęściej stosowane materiały to aluminium, stal nierdzewna, mosiądz, tytan, miedź i stal węglowa, a także tworzywa sztuczne, takie jak PEEK, nylon i Delrin. Najpopularniejsze jest aluminium, ponieważ jest lekkie, niedrogie i łatwe w obróbce.
Jakie materiały są najtrwalsze w obróbce CNC?
Najtrwalsze metale to tytan, stal nierdzewna 316 i obrobiona cieplnie stal stopowa. Najtrwalszym tworzywem sztucznym jest PEEK. Materiały te są odporne na zużycie, korozję i duże obciążenia przez długi okres eksploatacji.
Jakie narzędzia i materiały są potrzebne w projekcie frezowania CNC?
Potrzebne są narzędzia skrawające (frezy trzpieniowe, wiertła, gwintowniki), elementy mocujące (imadła, przyrządy, zaciski), narzędzia pomiarowe (suwmiarki, mikrometry, sondy, CMM) i certyfikowany materiał wyjściowy. Pracą maszyny sterują model CAD i program CAM.
Jakie są najlepsze materiały do frezowania CNC w produkcji kontraktowej?
Najlepszym wyborem są aluminium 6061, stal nierdzewna 304/316L, mosiądz C36000, stal węglowa 1045 i Delrin. Są łatwo dostępne, obrabiają się w przewidywalny sposób i pozwalają utrzymać niskie koszty jednostkowe od prototypu po produkcję seryjną.
Jakie są najlepsze materiały do mikroprecyzyjnych komponentów?
Najlepsze materiały do mikroprecyzyjnych części to stal nierdzewna 316, mosiądz, tytan i PEEK. Utrzymują wąskie tolerancje, zapewniają czyste krawędzie i sprawdzają się w zastosowaniach medycznych, elektronicznych oraz w złączach.
O autorce
Rose Bennet jest specjalistką ds. treści w firmie Norck. Pisze o obróbce CNC, druku 3D i obróbce blach. Jej artykuły pomagają inżynierom i zespołom zakupowym w Europie i USA wybrać właściwe materiały i procesy dla swoich części.
Uzyskaj wycenę













