Przejdź do treści

Poznaj podstawy projektowania druku 3D

Ten przewodnik pomoże Ci przygotować zaprojektowane części do druku 3D.

1. Dlaczego wytwarzalność jest ważna?

Projektowanie dla produkcji, znane jako DFM, zapewnia, że zaprojektowane przez Ciebie komponenty mogą być wyprodukowane, co jest kluczowe dla outsourcingu. Pomaga to zredukować ilość rewizji i zwrotów akcji.

Zaawansowany druk 3D i produkcja addytywna

2. Przegląd

Proces i wybór materiału


Wybór materiału ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności i aspektu produktu. W firmie Norck oferujemy trzy procesy druku 3D. Każdy proces wykorzystuje inną technologię z określonymi materiałami, zaletami i niedogodnościami.

a) Fused Deposition Modeling (FDM):

Druk 3D w technologii FDM oferuje tanie komponenty o średniej dokładności i wykorzystuje termoplasty do druku 3D. Jest głównie stosowany do małych części o przeciętnych szczegółach i specjalistycznych narzędzi produkcyjnych, takich jak uchwyty i przyrządy. Proces końcowy jest wymagany w celu usunięcia nadmiaru materiału lub zadziorów i wygładzenia powierzchni.

b) Stereolitografia (SLA):

Druk 3D SLA jest znany z dobrej precyzji, jednolitej wytrzymałości (dzięki polimeryzacji żywicy), drobniejszych szczegółów i gładkich powierzchni. Drukowane modele są mniej sztywne niż modele drukowane w technologii FDM. Koszt jest wyższy niż FDM, ponieważ wymaga znacznej ilości post-processingu. Jest on stosowany głównie do prototypów form, modeli koncepcyjnych i biżuterii.

c) Selektywne spiekanie laserowe (SLS):

Druk 3D SLS oferuje sztywne modele. Materiały używane w SLS są bardziej kruche niż te używane w FDM czy SLA. Wydrukowane modele mogą być wykończone za pomocą szlifowania, polerowania lub lakierowania natryskowego. Stosuje się je do produkcji dżwigów, uchwytów, jako zamiennik części metalowych, oraz protez.
Firma Norck oferuje duży wybór materiałów do druku 3D :

Rodzina materiałów

Materiał

Thermo-Plastics

ABS

PC

PEEK

PETG

PLA

PVA

TPU

Żywica

Standardowa

Wysoka wytrzymałość

Przezroczysty

Guma

Elastyczna

Metale

Tytan

Stal nierdzewna

Aluminium

Mosiądz

Brąz

Inconel

Wykończenia

Oferujemy poniższe wykończenia dla Twoich komponentów do druku 3D:
- Malowanie
- Wykończenie części przezroczystych
- Teksturowanie
- Maskowanie
- Utwardzanie termiczne
- Polerowanie

3. W jaki sposób osiągana jest wytwarzalność?

Aby zapewnić, że zaprojektowane przez Ciebie części mogą być produkowane, musisz zachować najlepsze praktyki, aby poprawić zdolność do wytwarzania i uzyskać wysokiej jakości produkty.

4. Jakie są te najlepsze praktyki?

1. Maksymalny rozmiar

Możemy drukować części o wielkości nawet :

Learn 3D Printing Design Fundamentals

2. Tolerancje

Jest to odchylenie wykonania od projektu. Wykonana część nie może być identyczna z modelem 3D. projektant musi dodać tolerancje dla akceptacji zwane przedziałem tolerancji.

Na przykład wysokość ściany wynosi 10mm, nazywana jest wymiarem nominalnym. Dodanie do wymiaru nominalnego przedziału tolerancji ±0,1mm oznacza, że każda część o grubości od 9,9 do 10,1mm jest uznawana za akceptowalną.

Tolerances Intervals

3. Grubość i wysokość ścianek:

W zależności od techniki druku 3D, grubość ścianek powinna być grubsza niż minimalna grubość ścianki przedstawiona poniżej, a wysokość nie powinna przekraczać maksymalnej wysokości

Wall thickness and height

4. Zwisy:

W druku 3D,warstwy układane są na istniejącym materiale. Warstwy leżące nad nieistniejącym materiałem nazywane są nawisami. W zależności od metody druku 3D, nawisy większe niż określone stopnie będą wymagały wsparcia.

Tolerances - Best Practice

5. Mosty:

Mosty łączą ściany bez potrzeby podparcia, gdy są poniżej maksymalnej długości. W przypadku dłuższych mostów konieczne jest dodanie mostów.

Bridges connect walls without needing support

6. Prześwity:

W druku 3D możliwe jest drukowanie całych zespołów funkcjonalnych lub kilku części. Zalecamy pozostawienie 0,4mm pomiędzy komponentami.

7. Wytłoczone i wygrawerowane detale:

Embossedand engraved onesshould nie powinny przekraczać maksymalnej głębokości i szerokości.

Embossed & engraved details

8. Średnica kołka:

Cechy kołka nie powinny być cieńsze niż wymiary podane poniżej.

Pin diameter

9. Otwory:

Minimalne średnice otworów znajdują się poniżej.

The minimumdiameters of holesare

10. Rozdzielczość pliku:

Podczas zapisywania modelu 3D jako STL, zalecamy zwiększenie poziomu szczegółowości, używając opcji fine zamiast coarse. Drobne pliki STL mają gładsze powierzchnie.

 File resolution

11. Gwinty:

Unikaj gwintów o przekroju prostokątnym, aby zminimalizować naprężenia. Zalecamy stosowanie gwintów i śrub o przekroju trapezowym. Minimalny rozmiar gwintu to 1mm.

Rectangular threads

NASZE USŁUGI

CO NORCK ROBI NAJLEPIEJ

DLACZEGO NORCK?

Access to Huge Production Capacity - Norck

Uzyskaj dostęp do ogromnych mocy produkcyjnych

Oprócz własnych możliwości produkcyjnych Norck ma dostęp do setek najwyższej jakości dostawców usług w zakresie obróbki blach, obróbki CNC i druku 3D w całej Europie i USA, co czyni go jednym z wiodących producentów cyfrowych na świecie.

 Creating Supply Chain

Zmniejszenie ryzyka związanego z łańcuchem dostaw

Współpraca z Norck skutecznie zmniejsza ryzyko wstrząsów w łańcuchu dostaw, nieprzewidzianych opóźnień, wahań cen i kwestii jakościowych, zwiększając w ten sposób odporność firmy na outsourcing i łańcuch dostaw.

Innovation at Work - Norck

Innowacje w pracy

Poza tym, że jesteśmy firmą zajmującą się cyfrową produkcją rozszerzoną o sztuczną inteligencję, opracowujemy również niezwykle innowacyjne narzędzia produkcyjne, mocowania i oczywiście aplikacje programowe, takie jak RapidCAD, wysoce intuicyjna i innowacyjna internetowa aplikacja CAD.

Art artificial intelligent system

Sztuczna inteligencja rozszerzona

Firma Norck gromadzi i wykorzystuje tysiące punktów danych, aby wspomóc swoich inżynierów najnowocześniejszym systemem sztucznej inteligencji w celu lepszego projektowania i produkcji.

Green Driven - Norck

Green Driven

Norck zachęca swoich partnerów do neutralności węglowej i daje dostawcom zgodnym z zasadami neutralności węglowej pierwszeństwo przed tymi, którzy ich nie przestrzegają.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NASZYCH MOŻLIWOŚCIACH